Skip to content

PERFEKTA VIDE PRIEKŠ MASĪVKOKA MĒBELĒM

living room with rustic theme

KĀDA IR PERFEKTA VIDE PRIEKŠ MASĪVKOKA MĒBELĒM?

Nekad nav „ideālas” vides jebkam – ir tikai apstākļi, kuri vairāk vai mazāk veicina izstrādājuma pasliktināšanos vai saglabāšanu.

KOKSNE IR HIDROSKOPISKA

Tā reaģē uz ļoti sausu gaisu – zaudē mitrumu un sarūk. Tā reaģē uz mitru gaisu – absorbē mitrumu un paplašinās. Temperatūras atšķirības un izmaiņas palielina mitruma ietekmi. Šī kustība var izraisīt dažādas deformācijas pakāpes un šeit ir pieļaujama anormāla ricība (visparīgi noradījumi ir 5 mm uz vienu koksnes virsmas lineāru metru)
Iekštelpās, ideāla temperatūra koka mēbelēm ir no 18° līdz 25° C ar relatīvo mitrumu ap 50%. Izvairieties no apkures, dzēšanas noietu un gaisa straumju ilgstošas iedarbības kā pakļautību krasām temperatūras svārstībām, kas var sabojāt jebkuru vērtīgo koka sugu. Sausā vidē, galda virsmas un savienojami komponenti, īpaši var attēlot atklātās nepilnības un atstarpes. Tie, parasti, paši sevi “izlabo”, kad relatīvais mitrums palielinās un koksne uzsūc pietiekamu daudzumu mitruma, lai paplašinātos.

Mitrā laikā, koka atvilktņu frontes un durvis var uzbriest un reizēm būs grūti atvērt un aizvērt tās, taču šīs dabas izmaiņas neietekmē mēbeles kopējo kvalitāti vai izturību.

Koksne ir gaismjutīga

Nepakļaujiet mēbeles ilgstošai nepārtraukta tiešās saules gaismas iedarbībai. Ilgstošo (UV) ultraviolēto staru iedarbība var radīt aukla plaisas virsmās un radīt ievērojamo krāsu izmaiņu. Neatkarīgi no veiktās piesardzības daudzās koksnes sugas sākotnēji dabiski satumst ar vecumu – gan oksidācijas (gaisa iedarbības), gan fotoreākcijas (gaismas iedarbības) rezultātā. Pat normālos apkartējos apgaismojuma apstākļos vairums mežu ar laiku nokalst.
Lai krāsa saglābatos cik iespējams viendabīgāk, mēs iesakam katrus sešus mēnešus mēbeles pagriezt uz dažadām pusēm, lai visās zonās būtu līdzīga iedarbība, dažadās istabas apstākļos.

BIOLOĢISKIE BOJĀJUMI

Trešā un vienmēr ignorētā vides problēma ir bioloģiskie bojājumi. Koksne ir pakļauta mikrooraganismu, kukaiņu un sēnišu uzbrukumiem. Labākā aizsardzība pret šo ir pastavīgi pārbaudīt un uzraudzīt jūsu mēbeles. Kukaiņu invāzijas var iznīcināt mēbeļu kolekciju īsā laikā. Termīti, skudras, koksnes grauzēji un citi insekti nopietni bojā koksni, ēdot kanālus zem virsmas. Pārstrādātā koksne bieži izstumjas, kas ir svarīgs pavediens mēbeļu kvalītātes kontrolē, jo pēdējo izejas caurumu malām ir tikko nocirsta koka krāsa. Būs nepieciešama tūlītēja ārstēšana vai pat izkvēpināšana.

Pelējums, miltrasa un sēnītes ir visur – uz mēbelēm, sienām, un gaisā.

Bet sporas parasti ir neaktīvas un sēnīšu invāzija notiks tikai ārēja mitruma avota klātbūtnē, vai tad, kad ir sasniegts šķiedru piesātinājuma punkts (gandrīz 100% relatīvā mitruma). Joprojām gaiss un augsta temperatūra veicina šo organismu strauju izaugsmi. Pēlejums un miltrasa, kuri aug uz koksnes virsmas, var to notraipīt. Citas sēnītes var pilnīgi iznīcināt koksni. Sēnīšu bojājumi, vai puve, var notikt tikai ārkārtējas mitruma zonās mērenās temperatūrās apstākļos. Ja vien jūsu mēbeles kļūst slapjas un vai paliek slapjas, šāda veida bojājumi parasti nav nopietna problēma.

Koka priekšmeti un mēbeles ir kļuvuši par daļu no mūsu dzīves. Neatkarīgi no to rakstura vai mērķa, ja tie ir svarīgi priekš mums, viņi ir pelnījuši vislabāko aprūpi, ko mēs varam piedāvāt viņiem. Kaut arī visas dzīvas būtnes noveco un sadrupj, šo procesu var palēlināt ar labu aprūpi un labiem uzturēšanas apstākļiem, pamatojoties uz koka butības izpratni.
Koksne ir dzīvs materiāls. Tā elpo,izdala aromātu, kustas, maina krāsu, svīst un kļūst izslāpusi, un tai ir uzturvielas ……

Mums ir dažādas cerības uz koksni, kuru izmantojam iekštelpās un kura ir paredzēta ārpus telpu izmantošanai. Tomēr, šodienas dzīvesveids, izmantojot atklātas un aizvertās telpas, nozīmē, ka šīs robežas nav tik noteiktas, ka kādreiz bija. Mūsu Ēvele Mebele dizains ir veidots turot to prātā, bet ne visi mūsu gabali atbilstu visām telpām. Mums ir koksnes un mēbeļu izmantošanas matrica. Pajautā savam konsultantam, lai apstiprinātu to, ka izstradājums, kuru esat izvēlējušies, atbilst jūsu telpai. Kā vispārējais nosacījums, jo tuvāk jūsu telpa ir ārpus telpas apstākļiem, jo vairāk ir iespēja, ka vecuma ietekme būs redzama atrāk.